Vedci prišli na to, že komáre lákajú tri konkrétne farby. Ak sa chceš chrániť, mal by si sa im vyhnúť

od autora: | 5 augusta, 2022

Leto je v plnom prúde a k horúcim dňom už neoddeliteľne patria aj komáre. Tie nás dokážu poriadne potrápiť a zanechať nám na tele svrbiace štípance. V niektorých častiach sveta zase prenášajú aj nebezpečné patogény. Niet preto divu, že sa veľa ľudí spolieha na rôzne ochranné spreje, ktoré majú nenávidený hmyz odohnať. Ako ale píše portál EurekAlert!, vedci prišli na to, že komáre lákajú aj niektoré špecifické farby.

Biológ Jeffrey Riffell prezradil, že komáre sa orientujú hlavne podľa potu, teploty pokožky a dychu. Dlho sa malo za to, že ide len o tieto tri faktory. Nový výskum však ukázal, že výraznou pomôckou im je aj zrak. Zistilo sa, že ich priťahuje červená, oranžová a žltá farba (najmä jej väčšie plochy), pretože sa najviac podobá odtieňom ľudskej pokožky.

komáre, farby, ochrana, hmyz
Shutterstock

Ktorým farbám sa komáre vyhýbajú?

To znamená, že pokiaľ si na výlet do prírody oblečieš niečo červená či žlté, môžeš počítať s náletom komárov. Naopak, ak zvolíš oblečenie zelenej, bielej či modrej farby, komáre ťa budú ignorovať. „Filtrovanie týchto farieb na našej pokožke alebo nosenie oblečenia, ktoré sa týmto farbám vyhýba, by mohlo byť ďalším spôsobom, ako sa uchrániť pred uštipnutím komára,“ dodal Riffell.

„Keď komár zachytí vo vzduchu prítomnosť konkrétnej zložky, napríklad molekulu CO2, stimuluje to jeho oči, takže začnú skenovať okolie a zameriavajú sa na plochy odrážajúce svetlo vo vlnových dĺžkach charakteristických pre potenciálneho hostiteľa.“

komáre, farby, ochrana, hmyz
Shutterstock

Spomínaný biológ sa vo výskume zameral na samičky komára egyptského. Ten prenáša rôzne nebezpečné choroby, napríklad žltú zimnicu či vírus zika. Keď vedci v pokusnej miestnosti rozprášili do vzduchu oxid uhličitý, zistili, že komáre vykazovali vyššiu aktivitu a zameriavali sa na plochy vo farbách červenej, žltej či oranžovej.

Riffell uviedol, že v tomto smere bude potrebný podrobnejší výskum. Podľa neho však výsledky môžu pomôcť pri výrobe efektívnejších repelentov, pascí či rôznych metód, ako sa pred otravnými komármi chrániť.

Príspevok Vedci prišli na to, že komáre lákajú tri konkrétne farby. Ak sa chceš chrániť, mal by si sa im vyhnúť je zobrazený ako prvý na EMEFKA.