Turkménsky líder nariadil väčšiu kontrolu nad už aj tak obmedzeným internetom

od autora: | 14 januára, 2022

Turkménsky prezident Gurbanguly Berdymuchamedov nariadil vláde, aby sprísnila kontrolu internetu v krajine, kde je už teraz považovaný za jeden z najpomalších na svete a ceny za tieto služby patria k najvyšším.

Na stredajšom rozšírenom zasadnutí Bezpečnostnej rady štátu Berdymuchamedov vyzval príslušné ministerstvo, aby analyzovalo súčasnú vojensko-politickú situáciu, bezpečnostnú situáciu v regióne Strednej Ázie a posúdilo jej vplyv na Turkménsko, uviedla v piatok rozhlasová stanica RFE/RL.

Profimedia

Prezident na zasadnutí kritizoval, že „monitorovanie  internetu nebolo vykonávané správne“. Informoval, že nariadil ministerstvu národnej bezpečnosti, aby identifikovalo zdroje, ktorých činnosť nie je v súlade s ústavným poriadkom alebo ktoré „propagujú terorizmus, extrémizmus, nacionalizmus a iné nezákonné aktivity“.

RFE/RL pripomenula, že hlavné sociálne siete – vrátane Facebooku, Twitteru a YouTube – a nezávislé spravodajské kanály sú v Turkménsku zablokované už roky. Vláda v posledných rokoch viedla „vojnu“ aj proti VPN. Turkménsko je jednou z najmenej slobodných krajín na svete a Berdymuchamedov sa teší vodcovskému kultu, ktorý sa často prirovnáva k Severnej Kórei.

AFP informovala, že Berdymuchamedovov syn Serdar (40) sa rýchlo dostal do čela vlády a teraz má na starosti veľkú časť ekonomiky, čo vyvoláva špekulácie, že „zdedí“ aj úrad prezidenta.

Príspevok Turkménsky líder nariadil väčšiu kontrolu nad už aj tak obmedzeným internetom je zobrazený ako prvý na EMEFKA.