Prečo užívať doplnky výživy?

Doplnky výživy je nutné chápať ako doplnky, resp. živiny, ktoré dopĺňame do organizmu okrem bežnej plnohodnotnej stravy. Faktom je, že aby sme prijali potrebný denný príjem bielkovín, tukov, sacharidov, vitamínov a minerálov, museli by sme z bežnej stravy konzumovať cca 10 kg jedla, čo je nemožné. Preto sú doplnky výživy, ktoré nám tento deficit dokážu kompenzovať. Ale ktoré doplnky výživy, športovú výživu, alebo doplnky výživy pre športovcov?

Proteínzákladná stavebná látka všetkých živých organizmov. Sú určené pre športovcov, nešportovcov, mladých, ale aj dospelých a starých ľudí. Bielkoviny sú pre život a zdravie človeka nevyhnutnou súčasťou. Doslova, bez proteínov (bielkovín) by človek nedokázal existovať.

Aminokyseliny – približne 20 esenciálnych a neesenciálnych zložiek (aminokyselín), ktoré si telo dokáže vytvoriť samé, alebo ho musí prijať zo stravy (alebo doplnkov výživy).  Každá z aminokyselín má svoju funkciu, čo však laika nemusí zaujímať. Potrebné je prijať aminokyseliny komplexne.

Vitamíny a minerály – sú veľmi dôležité pre správnu funkciu ľudského tela, ale aj pre budovanie imunity. Vitamíny a minerály tvoria veľmi dôležitú oblasť zložiek, ktoré sú s proteínmi veľmi často podceňované a ich príjem je veľmi často nedostatočný.

Kreatín – jeden z najznámejších prírodných zložiek na budovanie svalovej hmoty. Kreatín sa tvorí sám v ľudskom tele, ale dokážeme ho získavať aj z mäsa. Oveľa jednoduchšie je však ho prijať z doplnkov výživy a je vedecky dokázané, že kreatín zvyšuje silu a objem svalstva.

Spaľovače tukov – sa chápu z hľadiska chudnutia, ale aj pre udržiavanie normálnej, zdravej hmotnosti jedinca. Úlohou spaľovačov je premieňať zvyšnú energiu, ktorá by sa ukladala do tukov na efektívny zdroj, ktorý nám dodá energiu, silu a vďaka nemu dokážeme spáliť nadbytočný tuk.

Hovorí sa, že najlepšia voľba investície je do seba, do vzdelávania. Určite svoju pozornosť treba zamerať v prvom rade na zdravie. V zdravom tele zdravý duch a ak sa chceme vyhýbať chorobám, slabosti, bolestiam, určite je vhodné užívať doplnky výživy pre podporu zdravia, sily, energie.