Kosovo a Srbsko dosiahli dohodu v spore o poznávacie značky

od autora: | 24 novembra, 2022
Fit Life - Doplnky výživy a športová výživa

Kosovo a Srbsko sa dohodli na ukončení ich sporu pre poznávacie značky. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter to oznámil šéf európskej diplomacie Josep Borrell. Srbsko podľa neho prestane vydávať poznávacie značky s označením miest v Kosove a Priština zase prestane s ďalšími krokmi súvisiacimi s preregistráciou vozidiel. Informuje o tom web Politico.

Spor o poznávacie značky vytváral napätie medzi Belehradom a Prištinou už istý čas. Zhruba 100-tisíc etnických Srbov v Kosove používa poznávacie značky vydané v Srbsku, ktoré sú v Kosove nelegálne. Kosovo v tejto veci prijalo zákon, na základe ktorého malo začať tento týždeň pokutovať vodičov s takýmito značkami.

V pondelok Borrell skritizoval srbského prezidenta Aleksandara Vučića a kosovského premiéra Albina Kurtiho za to, že ešte spor neurovnali. Borrell v noci na Twitteri uviedol, že si v nasledujúcich dňoch pozve obe strany, aby s nimi prediskutoval návrh Európskej únie (EÚ) o ďalšej deeskalácii.

Kosovo, niekdajšia srbská provincia, vyhlásilo v roku 2008 nezávislosť od Srbska. To ho odmieta uznať. Priština a Belehrad sa od roku 2011 pokúšajú rokovať o technických otázkach prostredníctvom dialógu pod vedením EÚ.

Príspevok Kosovo a Srbsko dosiahli dohodu v spore o poznávacie značky je zobrazený ako prvý na EMEFKA.