Dedko Biden ide bojovať s Čínou o čínsky ostrov

od autora: | 23 septembra, 2022

Niektorí starčekovia sa s vekom stávajú miernejší, usmievavejší, láskavejší, najmä vo vzťahu k deťom. A osobitne k vlastným vnúčatám. Radi by im zabezpečili pokiaľ možno bezstarostnejší a bezpečnejší život, než mali oni sami. A radi by zostali v ich mysliach ako múdri láskaví dedkovia, starí apuškovia, ako vzor rozvahy a dobroty srdca.
Sú ale aj iní starci. Čím starší, tým zachmúrenejší. Večne „nasratí“. Jedovití, zlostne nadávajúci na celý svet. Najčastejšie sú to tí, čo sa im život nevydaril, čo nedosiahli, to čo chceli. Vidiac, že to už s poklesom fyzických a psychických síl ani nedosiahnu, zanevrú na celý svet. A boli by najradšej, keby s tento mizerný svet skončil spolu s nimi. Ich heslom je „po mne potopa“. Za „krivdu“ zostarnutia chystajú na záver života celému svetu jednu veľkú pomstu.
Dedko Biden na prvý pohľad patrí do prvej skupiny starčekov. Veď sa len pozrite na tie jeho múdre sivé vlasy, na ten láskavý nikdy sa nestrácajúci úsmev. No zdanie u neho klame. V skutočnosti je dedko Biden predstaviteľom druhej skupiny dedkov. Zlých, veľmi zlých dedkov. Bidenovi sa nepodarilo urobiť z Ameriky silnejšiu krajinu, než akú po Trumpovi preberal. Je evidentné, že jeho prezidentovanie viedlo k úplne opačnému vývoju. Pod jeho vedením je Amerika zo dňa na deň menšia a menšia. Žiadny zázrak typu „Lets Make America Great Again“….
Zlostný dedko Biden sa už pomaly nevie ani len zorientovať na malom pódiu, kde číta tie svoje poradcami pripravené elaboráty. No o čo viac sú jeho svaly ochabnutejšie, o to viac ich napína. Včera napríklad podal výkon hodný kulturistu. Napol svoju biednu muskulatúru a vyhlásil, že ak sa Čína pokúsi zmocniť sa svojho čínskeho ostrova Tchajvan vojensky, USA bude tento ostrov vojensky brániť. Uff, to je odvaha, to je chlapské slovo riadneho macha. Biden sa nebojí. Biden chce ísť do vojny s druhou možno už prvou jadrovou superveľmocou. Bez ohľadu na právny stav veci, bez ohľadu na politiku jednej Číny, ktorú USA stále ešte de iure uznávajú. Bez ohľadu na to, že Čína má štyrikrát väčšie ľudské zdroje. A že má za sebou tretiu jadrovú superveľmoc-Rusko.
Biden sa v boji o Tchajvan nemá o čo oprieť. Iba o prázdne frázy á la obrana demokracie, slobody, práva Tchajvančanov na vlastné sebaurčenie, resp. o akúsi nejasnú hrozbu čínskej veľmocenskej rozpínavosti.
Postačí to na osprostenie verejnej mienky aspoň v USA, Britskom svete a v Európe ? Postačí to na prebitie čínskych tromfov ? Akých ? Nuž 1/Tchajvan s výnimkou krátkych období západnej a japonskej koloniálnej nadvlády bol vždy súčasťou Číny, 2/ USA a Západ ako taký stále de iure uznávajú Tchajvan ako súčasť Číny. 3/ Aj v čase, keď Západ Tchajvan uznával ako štát, volal ho nie Tchajvan či Formosa, ale Čínska republika. 4/ Tchajvan nie je členom žiadneho zoskupenia typu NATO, ktoré by USA oprávnilo v prípade napadnutia brániť ho. 5/ Obyvatelia Tchajvanu sú Číňania, aj keď sa z pôvodných obyvateľov vláda v Tchajpej snaží sformovať samostatné etnikum. 6/ USA by podporou Tchajvanu podporovali separatizmus, ktorý napr. v prípade Republiky srbskej v Bosne alebo donbaských republík DNR a LNR, v prípade Podnesterska, Abcházska, Južného Osetska…odsudzovali. jedinou výnimkou bolo Kosovo, ktoré však USA vysvetľujú vymyslenou genocídou Albáncov zo strany Srbska. 7/ Na Tchajvane existuje silné politické hnutie, ktoré žiada pričleniť Tchajvan k Číne, aspoň na spôsob Hongkongu.
Dedko Biden to bude mať so zdôvodnením svojej vojenskej výpravy na Tchajvan ťažké. Tí, čo ho riadia s pozadia, sú však už rozhodnutí. Vedia, že osud USA zachráni iba veľký tresk, veľká konfrontácia. Paradoxne s Ruskom na Ukrajine a s Čínou na Tchajvane súčasne. Podobá sa to taktiku požiarnikov, ktorí chcú zastaviť veľký požiar tým, že preventívne urobia riadený menší požiar tam, kam nechcú aby sa plamene veľkého požiaru dostali.
Je to dosť racionálne, aj keď i v tchajvanskej vojne budú kvôli racionalite USA zomierať ďalší ľudia. Otázkou však je, ktorá vojna USA je vlastne tá hlavná, tá dôležitejšia.. Tá veľká. Proti Rusku na Ukrajine alebo proti Číne na Tchajvane ? A otázkou tiež je, či sa USA podarí oddeliť obe požiariská od seba na dostatočne veľký časový a priestorový dištanc.
Lebo ak sa to USA nepodarí, celkom pokojne sa môže stať, že sa oba požiare spoja do jedného obrovského. Do takého, že v ňom zhoria samotné USA. Smola je, že spolu s nimi dosť pravdepodobne zhorí aj celý súčasný civilizovaný svet. Dedkovi sa potom možno splní jeho sen. Po ňom príde už len „potopa“.
Autor

Share

Tweet

Whatsapp

Print

0Shares

Príspevok Dedko Biden ide bojovať s Čínou o čínsky ostrov je zobrazený ako prvý na Slovensko Aktuálne.